Početak novog fudbalskog sampionata Luksemburga, obeležila su dva derbija i to jedan na jugu i drugi na severu zemlje. Ovaj drugi, severni, pratili smo sa lica mesta i pokusacemo da vam prenesemo utiske.

Domaća ekipa FC WILTZ 71 ugostila je svog večitog rivala ETZELLA ETTELBRUCK. Utakmica se odigrala u subotu 22 avgusta od 18:30h na stadionu Am Petz u Weidengenu. Uslovi za igru su bili idealni i naravno poštovala su se pravila COVID 19 koja će na snazi biti verovatno i u toku nastavka prvenstva.

Svi prisutni u publici su morali imati maske i kada sede a nekoliko policajaca je patroliralo tribinama tokom cele utakmice kako bi nadgledali da li se poštuju već pomenuta pravila.

Edis Osmanović

Fudbaleri Wiltza nastupili su u svojoj tradicionalnoj crveno-beloj opremi dok su gosti iz Etelbrika odabrali kompletno plavu varijantu. Utakmicu je vodio iskusni Laurent Kopriwa a sa linije su mu pomagali Claude Ries i Sergio Bras. U ekipi Wiltza prava legija Balkanaca, od sest igrača koji su u kadru za ovu sezonu, na ovoj utakmici u sastavu su bila petorica. Svakako, najviše se očekivalo od proslavljenog tandema Ibrahimović – Osmanović, kao i od džokera sa klupe iskusnog Denisa Dragolovčanina.

Domacini su poceli ofanzivno i vec u desetom minutu utakmice pokusali su da ozbiljnije ugroze gol gostiju. Posle dobrog prodora po lijevoj strani Timmermans je faulom zaustavljen na nekoliko metara od kaznenog prostora. Sudija Kopriwa je ovaj faul sankcionisao zutim kartonom, a pozuteo je igrac sa brojem 5 Nicolay Lex. Umalo da Timmermans dovede Wiltz u vodstvo posle šuta iz slobodnog udarca koji je završio nekoliko centimetara iznad prečke protivnickog gola.

Nastavili su crveno-bijeli sa napadima, no nažalost do kraja prvog poluvrijemena nije više bilo konkretnih sansi za gol. Kako je vrijeme odmicalo u prvom periodu tako su i gosti polako uspevali da se oslobode pritiska i onda su iznenadno uspjeli stvoriti šansu za gol. Posle dobre akcije izvanrednog Kadrije Mefaila u timu Etelbrika, Nicolay je zahvatio loptu i sa nekih 18 metara uputio snazan udarac prema golu Schona ali na njegovu srecu lopta je prosla nedaleko iznad gola.

Drugo poluvreme počinje pritiskom Etzele koji su ocigledno na pauzi odlucili da malo promene taktiku. Delovali su gosti mnogo ubedljivije i agresivnije u drugom poluvrijemenu što će i ubrzo uroditi plodom. Kapiten Etelbrika, Soares Borges je uspeo da fantasticnim driblingom po lijevoj strani izbaci iz igre defanzivca domaćih Semeda a onda preciznim centarsutom pronalazi Kadriju Mefaila na drugoj stativi koji je rutinski loptu smestio iza leđa Ralpha Schona.

Vodstvo Etelbrika 0:1 u 52-om minutu susreta. Trener Wiltza Dan Huet shvata da nema vrijemena za gubljenje i stavlja sve karte na napad. Iz igre izvodi defanzivca Semeda i pojaćava sredinu terena ubacivanjem Bena Bivera. To ce se ubrzo pokazati kao dobar potez. Igrao se 59-ti minut utakmice kada je Pita napravio odličnu akciju po lijevoj strani i ušao u kazneni prostor Etzele. Dodao je loptu Ibrahimovicu koji je dobro iskontrolisao i pored dva protivnička fudbalera uspeo je da mu odigra dupli pas koji Pita bez oklevanja šutira sa visine bijele tačke i pogađa mrežu za izjednačenje.

Wiltz se sada vratio u igru. Ponovo su crveno-bijeli preuzeli inicijativu i držali su više loptu u svom posedu. Emir Burkić se lavovski borio u odbrani sa napadačima Etelbrika i odlično je komandovao odbranom koja je uspevala da napadače Etzele drzi daleko od svog kaznenog prostora. Svega tri minute posle izjednačenja David Timmermans fenomenalnim solo prodorom po desnoj strani terena izbacuje dva igrača odbrane gostiju iz igre i sa same korner linije šalje povratnu loptu Ibrahimovicu koju ovaj pogadja iz prve i šalje u nebranjeni deo gola čuvara mreze Etzele Witte Michela. Reklamirali su fudbaleri Etelbrika da je lopta presla korner liniju i napustila teren međutim pomoćni sudija je to odbacio i potvrdio je arbitru Kopriwi da je lopta ipak jednim dijelom bila u terenu.

Emir Burkić

Veliki preokret i veliko slavlje u Weidengenu jer u fudbalu nema nićega slađeg od pobjede nad vječitim rivalom. Wiltz je bio na pragu ostvarenja velike pobjede u prvoj utakmici dugo očekivanog povratka u elitu. Huet se odlucio za ovaj susret da proba varijantu sa usamljenim Ibrahimovićem u napadu a Osmanoviću je poverio ulogu plejmejkera koji je trebao da organizuje igru sredine terena i snabdeva Ibrahimovića korisnim loptama.

Takva jedna akcija viđena je u 66-om minutu meča, kada posle dobre kontrole i driblinga nad dvojicom igrača Osmanović šalje odličan pas prema Ibrahimoviću koji je uspeo da primi i kontrolise loptu ali nažalost nije uspeo da uputi ozbiljniji udarac prema golu.

Sanel Ibrahimović

Posle nepunih pet minuta još jednom na scenu stupa bosanska veza i opet maestralni Edis Osmanović dobro upošljava Ibrahimovića koji ponovo uspeva primiti loptu u kaznenom prostoru ali ne uspeva i da šutira zbog pravovrijemene intervencije dvojice odbrambenih igrača. Zaista su juče, po ko zna koji put, pokazali Osmanović i Ibrahimović da su još ujvek, uprkos godinama, u dobroj formi i da će biti noćna mora za protivničke odbrane u predstojećoj sezoni.

Fudbaleri Etzele protestovali su kod glavnog sudije i tražili penal zbog starta golmana Schona nad njihovim centrforom Stumpfom u 68-om minutu susreta ali Kopriwa je samo odmahnuo rukom. Dva minuta pre isteka regularnog dela i Dino Mahmutović ulazi u igru, i tu je već bilo jasno da Dan Huet zeli da sačuva rezultat i da sve karte baca na odbranu tako da verovatno iz tog razloga nije dao šansu na ovoj utakmici Denisu Dragolovčaninu. Posle odigravanja i pet minuta sudijske nadoknade nije bilo promene rezultata i tako su fudbaleri FC WILTZ-a 71 uspeli da dođu do prva tri boda u novoj sezoni BGL Lige.

U narednom kolu ekipa Wiltza ce jos jednom igrati kod kuce i ugostice ekipu RM HAMM BENFICA.

U južnom derbiju, istovremeno i gradskom, snage su odmerili fudbaleri CS FOLA ESCH JEUNESSE ESCH. Ova utakmica završena je miroljubivim rezultatom 1:1 i podelom bodova.

UNION TITUS PETANGE je slavio sa 2:0 protiv STRASSENA a ekipa SWIFT HESPERANGE je napravila pravi podvig i savladala FC DIFERDANGE 03 rezultatom 3:1. Pravdu na toj utakmici dijelio je Jasmin Šabotić.

FC WILTZ 71 – ETZELLA ETELBRUCK 2:1
Stadion: Am Petz, Weidingen