POCETAKLuksemburgKirije u Evropi: Luksemburg na trećem mestu — paru posle stanarine ostaje...

Kirije u Evropi: Luksemburg na trećem mestu — paru posle stanarine ostaje 5.890 evra

LUKSEMBURG MEĐU EVROPSKIM LIDERIMA, ALI STANOVANJE SKUPO! Prema novoj analizi, paru sa dve prosečne neto plate posle kirije za trosoban stan u centru ostaje 5.890 evra — bez računa, hrane i drugih troškova.

Grad Luksemburg zauzeo je treće mesto među 28 analiziranih evropskih gradova prema iznosu novca koji paru sa dve prosečne neto plate ostaje nakon plaćanja kirije za trosoban stan u centru. Prema izveštaju Mapping the World’s Prices 2026 istraživačkog instituta Deutsche Bank, taj iznos u Luksemburgu iznosi 5.890 evra mesečno. Ipak, ova računica ne znači da svakom domaćinstvu zaista toliko ostaje na kraju meseca.

Koliko iznose plate, a koliko kirija u Luksemburgu?

U modelu koji prenosi Euronews, prosečna lokalna neto mesečna plata u gradu Luksemburgu iznosi 4.548 evra. Ako oba partnera primaju po jednu takvu platu, zajednički prihod je 9.096 evra. Od toga se oduzima procenjena mesečna kirija od 3.206 evra za trosoban stan u centru grada.

  • Jedna prosečna neto plata: 4.548 €
  • Dve prosečne neto plate: 9.096 €
  • Kirija za trosoban stan u centru: 3.206 €
  • Novac koji ostaje posle kirije: 5.890 €

Drugim rečima, u ovom modelu stanarina odnosi oko 35,2% zajedničkih neto primanja zaposlenog para. Kada bi stan plaćala samo jedna osoba sa navedenom platom, kirija bi činila oko 70,5% njenog neto prihoda.

Luksemburg treći u Evropi, ispred Londona i Pariza

Na vrhu liste su švajcarski gradovi Cirih, gde paru nakon kirije ostaje 9.140 evra, i Ženeva sa 8.783 evra. Iza Luksemburga su Birmingem (5.238 evra), Kopenhagen (5.233 evra), Oslo (4.936 evra), Frankfurt (4.786 evra) i Minhen (4.575 evra).

GradOstaje paru posle kirije
Cirih9.140 €
Ženeva8.783 €
Luksemburg5.890 €
Birmingem5.238 €
Kopenhagen5.233 €
Berlin3.554 €
Pariz3.336 €
London3.148 €
Lisabon253 €

Zašto visoka pozicija ne znači da je stanovanje pristupačno?

Ova analiza poredi jedan vrlo specifičan primer: dvoje zaposlenih sa prosečnim neto platama koji iznajmljuju trosoban stan u centru. Ona ne pokazuje koliko novca ostaje samohranim roditeljima, radnicima sa minimalnom zaradom, studentima, penzionerima ili domaćinstvima sa samo jednim prihodom. Takođe, u obračun nisu uključeni hrana, struja, grejanje, internet, osiguranje, prevoz, briga o deci i drugi izdaci.

Važno: Iznos od 5.890 evra nije zvanični podatak o raspoloživom prihodu svih stanovnika Luksemburga, već rezultat poređenja na osnovu dve lokalne prosečne plate i jedne vrste stana.

Državni podaci pokazuju da pritisak na tržište zakupa traje

Zvanična publikacija luksemburškog Ministarstva stanovanja i STATEC-a od 24. septembra 2026. upozorava na novo ubrzanje oglašenih kirija. Pri tome treba razlikovati cene koje se traže za nove ugovore od kirija koje već plaćaju postojeći zakupci. Prema tim podacima, indeks kirija za ugovore koji su već na snazi porastao je 1,3% na godišnjem nivou u drugom tromesečju 2026. godine, dok su oglašene kirije bile pod snažnijim pritiskom.

STATEC je takođe u aprilu saopštio da je stopa rizika od monetarnog siromaštva u Luksemburgu za 2025. iznosila 14,8%. To dodatno pokazuje zašto proseci iz međunarodnih poređenja ne mogu da opišu iskustvo svih stanovnika.

Šta nam zapravo govori evropsko poređenje?

Luksemburg ima visoke zarade koje, u modelu za dva zaposlena partnera, nadoknađuju veoma visoku kiriju. Međutim, za porodice sa manjim primanjima i ljude koji tek traže stan situacija može biti znatno teža. Zato je ključno razlikovati međunarodni statistički model od stvarnog kućnog budžeta.

Izvori: Euronews Business; Ministarstvo stanovanja Luksemburga, ; STATEC,

PROČITAJTE JOŠ:

- Advertisment -

POPULARNO