Paris Grand Slam 2023, medju učesnicima i četiri zemlje Balkana

0

Prestižni Džudo turnir Paris Grand Slam 2023, koji ujedno važi i za najveći u svetu, ove godine održan je proteklog vikenda 4. i 5. februara u dvorani Accor Arena Bercy u Parizu.

Učestvovali su džudisti sa pet kontinenata i iz 82 države. Medju njima bili su i predstavnici Srbije, Hrvatske, Kosova i Slovenije. Ovaj prestižni događaj pratila je na licu mesta i sportska redakcija portala radiopuls.lu.

Trenutak koji je obeležio ovaj događaj svakako je povratak legendarnog francuskog dzudiste Tedija Rinera koji je zbog povrede bio odsutan više od šest meseci. Desetostruki šampion sveta i osvajač tri zlatne medalje u kategoriji +100 kg i ovoga puta je osvojio zlato savladavši Japanca Ota Hyouga i još jednom je pokazao zašto važi za najvećeg džudistu svih vremena.

Predstavnica Srbije Milica Nikolić u kategoriji do 48 kilograma izgubila je u finalu od domaće džudistkinje Pont Blandine. Iako se hrabro borila do kraja morala se zadovoljiti samo srebrom. Izgubila je samo na jedan vazari, mora se reći da je presudna bila pomoć publike od preko 15000 ljudi koji su iz sveg glasa bodrili njenu protivnicu.

Bivši svetski prvak u kategoriji ispod 90 kg Nemanja Majdov diskvalifikovan je već u prvoj borbi. Aktuelna svetska prvakinja Barbara Matić koja je nastupila pod hrvatskom zastavom, na iznenađenje svih izgubila je od grkinje Teltsidou Elisavet i na kraju zauzela je tek peto mesto.

Kosovska dzudistkinja Krasiniqi Distria u kategoriji-52kg osvojila je zlatnu medalju savladavši u finalu mađaricu Pupp Reku. Inače Krasniqi je olimpijska šampionka sa poslednjih igara u Tokiju i trenutno je prva na svetskoj rang listi.

Slovenski predstavnik Vito Dragic nije uspeo da se plasira u završni deo turnira.

Najviše zlatnih medalja odneli su domaćini Francuzi čak 4, slede ih Holandija i Gruzija sa po dve, Azerbejdžan 1…

Treba napomenuti da se ovaj turnir računa kao kvalifikacije za olimpijske igre.

Autor: Sarkis Ajdinovic